Természetesen nem mindegy, hogy melyik évszakban indultok útnak, ahogy az sem, hogy melyik utat választjátok, illetve, hogy mennyi időt töltötök zarándoklással. Én az alábbiakban a saját utamat taglalom Nektek anyagiak szempontjából, tehát egy 2023-as Francia út költségeit.
(kép: saját forrás - apró csodák: egy templomrom lábánál handmade szuvenírek, donation alapon)
Ki és hazautazás
- Odafelé Biarritz-ba mentem, a repülőjegyek (átszállással) 48.000 huf-ba kerültek, majd a vonatjegy St-Jean-Pied-de Portba további 15 euró volt (mindent kb másfél hónappal előre megvettem).
- Visszafelé Santigo de Compostelából repülővel mentem Madridba, majd onnan Magyarországra, ez 68.000 Huf volt (szintén jó előre megvettem mindent).
Szállás
Az albergue-k ára tartománytól és típustól függően (adományozós, állami) változó. A legolcsóbb szállásom 6 euró volt, a legdrágább 18 euró. Átlagban olyan 10-12 eruró/éjszakával számolhattok, ha zarándokszállásra mentek. Hostelek 20-30 euró/fő/éjnél kezdődnek.
Élelmiszer
- Én nem nagyon készítettem szendvicset, inkább megálltam valahol reggelizni. Egy narancslé/kávé + egy szelet omlett vagy croissan átlagosan 5-8 euró között mozog a bárokban, food truckoknál.
- A zarándok menü (ami minden városban van) kb 12-18 euró.
- Ha főztök és magatoknak vásároltok, olcsóbban is kijöhettek, de először nézzétek meg, hogy van-e a szálláson konyha, illetve ha van, akkor fel is van-e szerelve (a Covid óta viszonylag sok albergue-ben van konyha egyetlen fazék vagy tányér nélkül).
(kép:saját forrás - élelmiszerbolti kínálat)
- Némely szálláson kérhettek reggelit vagy vacsorát. A reggeli 5 euró körül van, a vacsora valamivel drágább.
- Fagyi, nasi, eszem-iszom, bárok: a fagyi valamivel drágább, mint nálunk, az élelmiszer hasonló árban van, a kisboltok nem sokkal drágábbak, mint a supermarketek. A pékségek fantasztikusan finomságokat rejtenek, nem elrugaszkodott áron. A zöldség-gyümölcs valamivel drágább, mint itthon, cserébe hatalmas a választék. Az éttermek teljesen változó árral működnek, egy paella vagy egy pizza 10-12 euró körül van. A bárok árai korrektek, persze itt azért nem ugyan az Pamplona, mint egy falu, de megfizethető, ha szeretnél beülni valahova egy bambira a nagyvárosokban is. Az automaták (legyen élelmiszer vagy üdítő) elég drágák.
(kép: saját forrás - astorgai étteremben 12 eurós paella)
Mosás/szárítás
Moshatsz kézzel is, erre nagyjából mindenhol van lehetőség, természetesen ingyen. Centrifuga is akad itt-ott, szintén díjmentesen. Ha mosógéppel szeretnél mosni, az általában 3-5 euró, a szárítógép ugyan ennyi.
(kép: saját forrás - ha a szálláson nincs gépi mosásra lehetőség, a nagyobb városokban vannak mosodák, szintén 5 euró körüli áron)
Túrafelszerelés pótlása
A nagyvárosokban képviseltetik magunkat a nemzetközi sportruházati boltok, így ott nagyjából hazai áron tudsz ruhát, cipőt, táskát, túrafelszerelést pótolni, ha valami tönkremegy idő közben vagy elhagyod. A kisebb városokban is van szinte mindenhol sportruházati szaküzlet, ezek kisebb választékkal, drágábban kínálják a zarándokoknak a portékájukat
Dohányáru
Ha dohányzol, akkor előre kell gondolkodnod. Kisebb falvakban nincs dohánybolt. Nagyobb városkákban, ha van egy valamire való étterem vagy bár, akkor szinte fix, hogy cigi automata is van benne, ahol 5 euró környékén tudsz 8-10 márka közül választani. Általában ugyan ez a rendszer a benzinkutakon is. Nagyobb városokban van kimondottan dohánybolt is.
Szuvenír
Hűmágnes, karkötő, fésűkagyló van még a bárokban, kisboltokban is 5-8 euró körül. Nagyvárosokban természetesen vannak rendes szuvenír boltok is, az árak nagyjából a budapesti hasonló boltok árai alá vannak lőve, Santiago de Compostela kicsit drágább.
(kép: saját forrás: klasszikus szuvenírbolti kínálat)
Egészségügy
Ezzel szerencsére nincs tapasztalom, de a zarándoktársak szerint (akik kénytelenek voltak igénybe venni) korrektek, kedvesek, fel vannak készülve a zarándokok klasszikus problémáira. EU-s TB kártyával ingyenes a közegészségügy.
Gyógyszertár
Valamivel drágábban juthatsz vitaminokhoz és vény nélküli gyógyszerekhez, mint itthon (pezsgőtabletta kb 8 euró, megfázás elleni por 14 euró körül mozog, amire nekem szükségem volt).
Posta
Franciaországból 25 euró körül, Spanyolországból valamivel olcsóbban lehet postázni 3 kg körüli csomagot haza, képeslap küldése itthonra olyan költségekkel jár, mint nálunk a belföldi levélküldés.
Belépőjegyek
Ha nagyvárosban járok és időtök engedi, érdemes ellátogatni egy - egy múzeumba vagy székesegyházba, mert gyönyörűek. Ezek döntő többsége díj ellenében látogatható a nagyérdeműnek, de néhány kivételtől eltekintve a zarándokigazolvány bemutatásával számunkra ingyenesek.
(kép: saját forrás - Santiago de Compostela - Katedrális - túrazsákkal nem engednek be, de a belépés ingyenes)
Egyéb
Tehát egy átlagos nap olyan 30-35 euró körül mozog alaphangon, ebben nincs semmi extra, csak a zarándokszállás és a reggeli+vacsora. A mosás-szárítás plusz 8-10 euró, de ezt össze tudjátok dobni a zarándoktársakkal. Ha a csomagotokat előre külditek (sérülés esetén indokolt lehet) az 6 euró. Taxival nincs tapasztalatom. Santiago de Compostela-ból én lementem Muxia-ba de idő szűkében oda már busszal, 8 euró körül van a buszjegy (értelemszerűen vissza ugyan annyi). Santiago de Compostela buszvégállomás és a reptér között egy (!) euró a helyi buszjárat díja.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
gigabursch 2023.11.23. 09:45:03
Csak a végét nem írtad meg. A szummát.
:-)
Tiegelmann Barbara 2023.11.23. 14:08:21
Szia! Valóban, ott a pont!
Utazás (repülő oda-vissza+vonat)= kb 120.000.-
Szállás 35 napra: kb 160.000.-
Reggeli + zarándok menü 35 napra: kb 256.000.-
Ez összesen: 536.000.-
Ehhez jön a mosás/szárítás/emléktárgyak/fagyi/süti/bárlátogatás/dohányáru, stb :)